Projelendirme
BATU TARIM UYGULAMA PROJELERİ
Yalova Batu Tarım San. ve Tic. A.Ş.Projelendirme
Uygulama projesi nedir?
Uygulama projesi, ön proje ve kesin proje çizimlerinin son aşamasını ifade ediyor. Uygulama projesinde çizilen her çizginin, yazılan her yazının ve konan her ölçünün bir elemanı ortaya çıkarıyor.
Tatbikat projesi olarak da ifade edilen uygulama projesi bir başka ifade ile, yapının inşa edilebilmesi için, statik projesinin tüm İnşai ölçülerini, tesisat projesinin inşaatı etkileyen bütün elemanlarını, imalat detaylarına uygun ölçü ve karakterde mimari elemanlarını, detaylarla ilgili referanslarını ve tüm detayları çizim teknikleri ile eksiksiz içeren, gerekli bütün ölçülerin ve malzemelerin yazıldığı; büro ve şantiyede her türlü çalışma ve imalat aşamasında kullanılabilecek nitelikte ve kolayca anlaşılabilir çizim tekniği ile hazırlanan projeler olarak karşımıza çıkıyor.
Uygulama projesi ölçekleri ;
Uygulama projeleri genellikle 1/50, 1/20, 1/10, 1/5, 1/1 ölçekler ile hazırlanıyor. Uygulama projeleri iki bölüm halinde düzenleniyor;
– Birinci bölümde; genel sistem detayı, kısmi sistem detayı, çatı detayları, merpen detayları, doğrama detayları, asma tavan detayları, duvar kaplama ve lambri detayları ile özel imalat detayları bulunuyor.
– İkinci bölümde; kat planları, kesitler ve görünüşler bulunuyor.

 

Niçin proje hazırlarız ;
1. Bir probleme çözüm yolu bulmak veya üretmek amacıyla,
2. Elimize geçen bir fırsatı değerlendir amacıyla,
3. Maddi kazanç elde etmek amacıyla,
4. Kişinin kendi merakını gidermek amacı doğrultusunda,
5. Hayatı daha pratik ve kolay bir hale getirebilmek amacıyla,
6. Hayatta karşılaşılan güncel problemlere çözüm yolu üretmek amacı doğrultusunda,
gibi çeşitli amaçlar doğrultusun projeler üretilmektedir.