Otomatik Sulama
Otomatik sulama çok yeni bir sistem olduğundan bahçıvanlar tarafından henüz tanınmıyor. Oysa başta biraz pahalıya gelecek
bu sistem zaman içinde hem paradan hem zamandan büyük tasarruf sağlayacaktır. bir tatile çıktığınızda yada sorunlu olarak bir süre için teras yada bahçenizden
uzak kaldığınız zaman dönüşte solmuş çiçekler, yada sararmış çimler görmek istemiyorsanız otomatik sulama sizin için ideal. bu yöntem uzman kişilerce bahçenin kuruluşu sırasında yapılırsa çok kolaylık sağlar. Şu var ki eski ve oluşumunu tamamlamış bir bahçede bu yöntemden yararlanabilir. Profesyonel ve uzman olarak otomatik sulama sistemi kuran bir firma olduğumuzu aklınızdan çıkarmayın! Büyük bahçe aşıkları için otomatik sulamanın en güzel tarafı yaz aylarında gece belirli bir saatte siz uyurken bahçenin sulanması. Ertesi sabah sulanmış çimler parıldayan çiçeklerle güne uyanmak hiçte fena sayılmaz.
Bahçe Sulama Sistemi
Dikey bahçelerin sulama sistemleri peyzaj sulamasına göre farklılar göstermektedir. Dikey bahçelerin zonlara bölünmesi , bitki su tüketiminin hesaplanması, alt zeminde toprak yerine kullanılan keçenin ıslatılması prensibi, vana gruplarından önce kullanılan kireç iyonizeri, dozaj pompası, bypass vanaları, basınç düşürücüler damlatıcıların montaj şekli ve suyu damlatma şekillerine kadar bütün prensipler peyzaj sulamasına göre farklılıklar göstermektedir.
Damla Sulama
Damla sulama suyun özel filtreler kullanılarak içindeki kum, kil,yosun vb. pisliklerden temizlendikten sonra tarla,bahçe ve seralardaki bitkilere su ve gübre vermek için fabrikalarda özel olarak üretilmiş damla sulama boruları kullanarak bitkilerin direkt kök bölgesine suyun ve gübrenin damlalar halinde azar azar ve sık sık verilmesi demektir.
DAMLA SULAMA NE ZAMAN GEREKLİDİR?
Damla sulama ilk olarak İsrail gibi suyu çok az olan yerlerde kullanılmaya başladığı için bir çok kişi tarafından sadece suyu az olan ve eğimli arazilerde uygulanması gereken bir sistem olarak düşünüldü.
Fakat zamanla damla sulama yapan kişilerden görüldü ki diğer sulama sistemlerine göre (salma sulama, sifon usulü sulama ve yağmurlama sulama) daha az su kullanılmasına rağmen verim ve kalite artışı sağlandı.Kısa sürede Akdeniz bölgesindeki seralarda başlayan damla sulama Ege bölgesindeki seralarda,çilek alanlarında, meyve bahçelerinde, daha sonraları Marmara bölgesinde meyve bahçelerinde, İznik bölgesindeki sırık domates, zeytin bahçelerinde ve Çanakkale, Biga, Karacabey bölgesinde salçalık biber, sanayi domatesi ve sofralık domates alanlarına da girerek geniş alanlarda kullanılmaya başlandı.
Son 1-2 yıldır ülkemizde artan kuraklık ve sıcaklar sonucu verim düşüşleri olmuştur. Fakat damla sulama yapan kişilerin aldıkları verim ve kalitede bir azalma olmamıştır. Damla sulama yapanlar son yıllarda iyice fiyatları düşen tarım ürünlerinden verim fazlalığı ve kalite sebebiyle iyi para kazanınca damla sulamaya talep daha da artmıştır.
Peyzaj Sulama
Su, yağmurlama sistemleri, mini yağmurlama ve mini fışkırtanların öncüsüdür. Sulama sistemlerinde yavaş akışı sağlamada orta seviye gerektiren, eşit derecedeki olağanüstü dağıtım kapasitesiyle, geniş ürün çeşitleri için uygundur. Modüler yağmurlama sistem tasarımı en iyi şekilde malzeme kullanımını sağladığı gibi, kolay aksesuar ilavesini de sağlar. Yağmurlama sistemleri sorunsuz, etkili ve kalici çalışmayla , güvenli bir arazi ortamı sunar. Hava şartlarına dayanıklı olan plastik materyaller, sert ve agrokimyasal koşullara karşı uzun süre dayanıklılık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir